Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Praca wre - spotkanie w Słowenii

Ostatnie półrocze wypełnione było intensywną i wielowątkową pracą - zgodnie więc zdecydowaliśmy, że nastał czas na spotkanie wszystkich zaangażowanych w projekt. Na zaproszenie zespołu prof. Matiji Striliča, polska część projektu zawitała do Ljubljany, aby wspólnie podsumować dotychczasową pracę i wybrać najważniejsze kierunki rozwoju.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wymiany dotychczasowych wyników i ekspertyz, gdyż każda grupa korzystała z innych metod charakterystyki próbek. Taka systematyzacja danych umożliwiła uzupełnienie brakujących prospektów, lepsze zrozumienie zachodzących przemian w trakcie starzenia próbek, jak i wysnucie pomysłów na pełniejsze badanie obiektów wykonanych z poli(chlorku winylu).

Głównym celem tej wycieczki na Słowenię było opracowanie szczegółowych kroków do nieinwazyjnej analizy obiektów w kolekcjach muzealnych. Połączenie bogatej wiedzy naukowców i wachlarza dostępnych metod pozwoliło na zaproponowanie kilku możliwie najdokładniejszych zestawów instrukcji, które w najbliższym czasie będą testowane nie tylko na próbkach fantomowych, ale też na tych realnych, wprost z muzeów.

Wisienką na torcie spotkania było odwiedzenie bogatych laboratoriów Uniwersytetu w Ljubljanie, jak i częściowe chociaż zwiedzenie tej bogatej kulturowo stolicy Słoweni. Choć pracy przed nami wciąż wiele, to jednak każde takie spotkanie przybliża nas do osiągnięcia licznych celów oraz motywuje do dalszego odkrywania :)

Zobacz galerię zdjęć

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Logo Narodowego Centrum NaukiBadania realizowane są w ramach projektu badawczego OPUS LAP 20 (2020/39/I/HS2/00911), finansowanego w ramach programu CEUS, we współpracy NCN (Narodowe Centrum Nauki) i ARRS (Słoweńska Agencja Badawcza), nr projektu: N1-0241.